Statut fundacji
Instytut Mindset Fundacja na rzecz edukacji emocjonalnej i promocji zdrowia psychicznego
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1.
- Fundacja Instytut Mindset Fundacja na rzecz edukacji emocjonalnej i promocji zdrowia psychicznego (zwana w treści Statutu „Fundacją”) ustanowiona została przez Magdalenę Kowalską (zwaną w treści Statutu „Fundatorem”) w dniu 13 kwietnia 2023 roku aktem notarialnym sporządzonym przed notariuszem Robertem Kuskowskim, repertorium A nr 3133/2023.
- Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (zwanej dalej „ustawą o fundacjach”) oraz postanowień Statutu.
- Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego (logo lub znak towarowy).
- Fundacja jest apolityczna i nie jest związana z żadnym wyznaniem/religią.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
Siedzibą Fundacji jest Lesznowola w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, gmina Lesznowola.
Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania celów Fundacji, Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz współpracować z instytucjami zagranicznymi.
Fundacja jest instytucją działającą na rzecz pożytku publicznego, która nie działa dla osiągnięcia zysku.
Celem Fundacji jest działalność na rzecz dobra publicznego w zakresie:
- Działania na rzecz poprawy jakości życia, leczenia i rehabilitacji osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego;
- Działalności edukacyjnej w zakresie budowania kompetencji emocjonalnych i społecznych, a także podnoszenia świadomości w zakresie zdrowia psychicznego;
- Upowszechniania wiedzy i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, propagowania odpowiedzialności w tym zakresie wśród rodziców, opiekunów oraz instytucji związanych z oświatą;
- Przeciwdziałania dyskryminacji, stygmatyzacji i wykluczeniu osób doświadczonych chorobami psychicznymi;
- Prowadzenia działań służących wyrównywaniu szans w dostępie do wsparcia terapeutycznego i psychologicznego wśród grup słabszych i zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- Wspierania rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych u rodziców, dzieci i młodzieży szkolnej, osób starszych;
- Wsparcia psychologicznego dla uchodźców z regionów objętych wojną i konfliktami zbrojnymi, którzy osiedlili się na stałe w Polsce;
- Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie psychologii, w tym psychoterapii.
- Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
-
- Prowadzenie działalności wydawniczej;
- Organizowanie warsztatów, konferencji, spotkań, debat i seminariów w zakresie psychoedukacji;
- Prowadzenie programów badawczych, tworzenie raportów i analiz;
- Prowadzenie programów informacyjnych, kampanii społecznych i projektów służących upowszechnianiu wiedzy na temat zdrowia psychicznego;
- Współpracę i współdziałanie z innymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami w Polsce oraz za granicą;
- Prowadzenie działalności fundraisingowej w celu pozyskania niezbędnych funduszy na realizację celów statutowych;
- Współpracę ze środowiskiem biznesowym w zakresie autorskich projektów z zakresu psychoedukacji.
- Sposoby realizacji celów Fundacji określone w ust. 1 stanowią działalność pożytku publicznego.
W Fundacji nie są dopuszczalne następujące czynności:
- Udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów Fundacji lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
- Przekazywanie majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
- Wykorzystywanie majątku Fundacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji albo podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
- Zakup na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
Majątek Fundacji stanowi kapitał założycielski wniesiony przez Fundatora w kwocie 10 000 zł oraz środki finansowe, nieruchomości, ruchomości i inne składniki majątkowe nabyte przez Fundację w toku jej działania.
-
Dochody Fundacji mogą pochodzić w szczególności ze:
a. Świadczeń Fundatora;
b. Darowizn, spadków i zapisów;
c. Subwencji, dotacji osób prawnych, osób fizycznych oraz podmiotów nieposiadających osobowości prawnej z kraju i zagranicy;
d. Dochodów z odsetek kapitałowych od sum pieniężnych, dochodów z innego majątku ruchomego, nieruchomego oraz praw majątkowych Fundacji;
e. Dochodów ze zbiórek i imprez publicznych;
f. Dochodów z działalności gospodarczej, prowadzonej przez Fundację w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, której przedmiotem jest:i. Wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza, z wyłączeniem w zakresie oprogramowania (PKD 58.1), w tym: wydawanie książek (PKD 58.11.Z), wydawanie gazet (PKD 58.13.Z), wydawanie czasopism i pozostałych periodyków (PKD 58.14.Z), pozostała działalność wydawnicza (PKD 58.19.Z);
ii. Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B);
iii. Działalność wspomagająca edukację (PKD 85.60.Z);
iv. Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 86.90.E);
v. Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 88.99.Z);
vi. Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet (PKD 47.91.Z);
vii. Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (PKD 47.99.Z);
viii. Działalność pozostałych organizacji członkowskich gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 94.99.Z);
ix. Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (PKD 72.20.Z);
x. Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (47.91.Z). - Na podjęcie ewentualnej działalności gospodarczej Fundacja przeznacza kwotę 1000 zł (tysiąc złotych) z funduszu założycielskiego Fundacji.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą tylko w zakresie i na zasadach określonych w statucie (art. 5 ust. 1 i art. 11 ust.1 ustawy o fundacjach) oraz w rozmiarze służącym jej celom (art. 5 ust. 5 ustawy o fundacjach).
- Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, zapisów i spadków mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
- Dochody Fundacji powiększają majątek Fundacji i mogą być przeznaczane na realizację wszystkich celów statutowych oraz wynagrodzeń członków Zarządu i pracowników Fundacji.
- Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z przepisami obowiązującymi osoby prawne.
- Decyzję o ewentualnym rozpoczęciu działalności gospodarczej oraz zasad tej działalności podejmuje Zarząd, który ponosi odpowiedzialność za tę działalność.
- Organami Fundacji są:
a. Rada Fundacji;
b. Zarząd Fundacji. - Pierwszy skład osobowy Rady Fundacji oraz Zarządu Fundacji powołuje Fundator.
- Rada Fundacji składa się z dwóch lub więcej osób. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator.
- Członkostwo w Radzie Fundacji jest kadencyjne. Kadencja każdego członka Rady Fundacji trwa trzy lata, przy czym może być przedłużana.
- Członkostwo w Radzie Fundacji wygasa wskutek końca kadencji, śmierci lub złożenia rezygnacji w formie pisemnej na ręce Przewodniczącego Rady Fundacji.
- Członków Rady na miejsce osób, których członkostwo wygasło przed końcem kadencji powołują jednomyślnie pozostali członkowie Rady Fundacji. W przypadku, jeśli kadencja wszystkich członków Rady Fundacji wygaśnie jednocześnie, kolejnych członków Rady Fundacji powołuje Fundator.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady może nastąpić w wyniku tajnego głosowania pozostałych jej członków bądź odwołania członka Rady przez Fundatora.
- Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady.
- Fundator może zostać członkiem Rady Fundacji.
- Do kompetencji Rady należy:
a. Ustalanie ogólnych kierunków działania Fundacji;
b. Sprawowanie nadzoru nad działalnością Zarządu Fundacji;
c. Rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i udzielanie mu absolutorium;
d. Decydowanie w sprawach podziału, łączenia bądź likwidacji Fundacji;
e. Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu i udzielanie członkom Zarządu absolutorium. - Rada obraduje raz na rok.
- Rada może być zwołana także na wniosek każdego z jej członków lub Zarządu Fundacji.
- Członkowie Rady Fundacji:
a. Nie mogą być członkami Zarządu;
b. Nie mogą być osobami skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej;
c. Mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w Radzie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż dopuszczone postanowieniami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Zarząd Fundacji składa się z jednej do pięciu osób, w tym Prezesa Zarządu. Pierwszy skład Zarządu jest powoływany przez Fundatora poprzez jego pisemne oświadczenie. Każdy kolejny skład Zarządu jest powoływany przez Radę Fundacji.
- Fundator może zostać członkiem Zarządu lub Rady Fundacji.
- Zarząd Fundacji jest organem wykonawczym, kierującym działalnością Fundacji, a do jego kompetencji należy przede wszystkim:
a. Organizowanie i prowadzenie działalności Fundacji zgodnie z jej statutem i obowiązującymi przepisami;
b. Reprezentowanie Fundacji na zewnątrz;
c. Ustalanie okresowych i zagadnieniowych programów działalności Fundacji;
d. Decydowanie w sprawach majątkowych Fundacji;
e. Ustanawianie pełnomocników Fundacji;
f. Decydowanie w sprawach tworzenia i likwidowania zespołów działających w ramach Fundacji oraz nadzorowanie ich działalności;
g. Przyjmowanie i zwalnianie pracowników zatrudnionych przez Fundację a także decydowanie w innych sprawach osobowych tych pracowników, wynikających z przepisów prawa. - Funkcji Członka Zarządu nie można łączyć z funkcją członka Rady Fundacji.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą odwołania bądź: rezygnacji albo śmierci członka Zarządu lub złożenia rezygnacji w formie pisemnej do Rady Fundacji.
- Odwołanie członka Zarządu przez Radę Fundacji może nastąpić w razie:
a. nienależytego wypełnienia funkcji członka Zarządu;
b. istotnego naruszenia postanowień Statutu. - Członków Zarządu na miejsce osób, których członkostwo ustało powołuje Rada Fundacji podejmując uchwałę.
- Członkowie Zarządu mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie zwrot uzasadnionych kosztów oraz wynagrodzenie.
- Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa każdy członek Zarządu, w tym także Prezes Zarządu, samodzielnie.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
- Uchwały Zarządu mogą być podejmowane na jego posiedzeniach. Za zgodą wszystkich członków Zarządu uchwały mogą być również podejmowane w formie głosowania pisemnego lub za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu.
- Formy działania Zarządu oraz podział czynności między jego członkami określa uchwalony przez Zarząd Regulamin.
Zarząd może powołać, jako swoje ciało doradcze, Radę Programową, złożoną z osób skupionych wokół idei Fundacji.
- Do zmiany Statutu, jak również celu, dla którego Fundacja została powołana jest uprawniona Rada Fundacji
- Zmiana celu Fundacji następuje w drodze zmiany postanowień Statutu.
- Zmiana Statutu dla swej skuteczności wymaga rejestracji przez właściwy sąd.
- Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. Pierwszy rok obrotowy Fundacji kończy się 31 grudnia 2023 roku.
- Coroczne sprawozdanie z działalności Fundacji Zarząd przedkłada Radzie Fundacji do zatwierdzenia w terminie do 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego.
- Rada Fundacji zatwierdza sprawozdanie z działalności Fundacji oraz podejmuje decyzję co do przeznaczenia zysku lub pokrycia straty – w terminie 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego.
- Fundacja składa corocznie właściwemu Ministrowi sprawozdanie ze swej działalności.
- Sprawozdanie powinno być przez Fundację udostępnione do wiadomości publicznej, w tym może zostać opublikowane na stronach internetowych Fundacji.
- W przypadku, gdy może to zapewnić właściwe realizowanie jej celu, Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
- Decyzje w przedmiocie połączenia z inną fundacją podejmuje Rada Fundacji lub za jej zgodą Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
- Decyzja Zarządu musi być zatwierdzona przez Radę Fundacji.
- Połączenie może być następstwem zarówno fuzji, jak i inkorporacji.
- Fundacja ma prawo powoływać oddziały terenowe lub przedstawicielstwa oraz wchodzić w skład stowarzyszeń i innych instytucji lub organizacji.
- O likwidacji decyduje Rada Fundacji lub za jej zgodą Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
- Decyzja Zarządu musi być zatwierdzona przez Radę Fundacji.
- Decyzja w sprawie likwidacji Fundacji powinna zawierać także określenie przeznaczenia majątku Fundacji po jej likwidacji, z zastrzeżeniem, że majątek ten może być przeznaczony jedynie na cele non profit.
- Likwidację przeprowadza Zarząd Fundacji, którego członkowie stają się Likwidatorami. Za zgodą Rady Fundacji Zarząd może powołać Likwidatorów spoza swojego grona.
- O ile z przepisów niniejszego Statutu nie wynika co innego do Likwidatorów stosuje się odpowiednio postanowienia Statutu dotyczące Zarządu.
- Do zadań Likwidatorów należy w szczególności:
a. Złożenie wniosku o otwarcie likwidacji;
b. Sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji;
c. Ściągnięcie wierzytelności Fundacji i zaspokojenie roszczeń jej wierzycieli;
d. Rozdysponowanie pozostałego majątku Fundacji;
e. Złożenie wniosku o wykreślenie Fundacji z Krajowego Rejestru Sądowego. - W trakcie likwidacji Fundacja działać będzie pod nazwą „w likwidacji”.
- Środki majątkowe Fundacji po jej likwidacji zostaną przeznaczone na realizację celów Fundacji, w tym mogą zostać przeznaczone na rzecz innej fundacji, stowarzyszenia, organizacji pożytku publicznego realizujących cele zbieżne z celami Fundacji.
W przypadku śmierci bądź wystąpienia innych okoliczności trwale uniemożliwiających wykonywanie przez Fundatora jego kompetencji wynikających ze Statutu, kompetencje te będą wykonywane przez Radę Fundacji.
Statut Fundacji w niniejszym brzmieniu wchodzi w życie z dniem jego zarejestrowania przez właściwy Sąd.
Pomoc psychologiczna
Poradnia zdrowia psychicznego współpracująca z fundacją oferuje bezpłatne konsultacje rodzicom i dzieciom w sytuacjach kryzysu zdrowia psychicznego u dziecka. Konsultacje odbywają się online lub stacjonarnie (Lesznowola k. Warszawy).
Aby umówić konsultację, wypełnij formularz.