Kalejdoskopy
Stworzyliśmy i realizujemy autorski program warsztatów twórczych w rodzaju arteterapii rozwojowej. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 7-18 lat przebywających na stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.
Wierzymy w to, że trudniejsze momenty w życiu dzieci i pobyt w szpitalu, to sytuacja tymczasowa i może się zmienić jak obrazki w kalejdoskopie. Nazwa zajęć odwołuje się zatem do postrzegania świata we wszystkich barwach, czasem jasnych i kolorowych, a czasem ciemniejszych. Poprzez zajęcia artystyczne uczymy dzieci tych prostych prawd. Kalejdoskopy stwarzają przestrzeń do bezpiecznego wyrażania emocji, odpoczynku i budowania relacji z innymi pacjentami.
W zajęciach każdorazowo uczestniczy kilkunastoosobowa grupa dzieci i młodzieży pod kierunkiem i przy wsparciu wolontariuszy fundacji – psychologów, psychoterapeutów i studentów psychologii. Zajęcia cieszą się popularnością wśród młodych pacjentów, oderwanych w czasie pobytu w szpitalu od regularnego rytmu zajęć szkolnych.
Twórczy rozwój Kalejdoskopów wspiera grono artystów specjalizujących się w twórczości z wykorzystaniem sztuk wizualnych.
Program jest bezpłatny dla placówek medycznych oraz ich pacjentów.
Kontakt do koordynatorki programu:
Magdalena Mazurkiewicz – Skuza
m.mazurkiewicz.skuza@mindset.org.pl
Artyści
Karolina Balmas-Pęczuła
Absolwentka Edukacji Artystycznej i Grafiki, edukatorka przyrodnicza. Z zamiłowania twórczyni filmowa i muzyczka. Pasjonatka natury i ekologii, twórczyni zespołu muzycznego dla dzieci Ptaszkowie Śpiewali i wielu innych projektów muzycznych na terenie Polski.
Bożka Rydlewska
Artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, również na Högskolan för Design och Konsthantverk w Göteborgu. Zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. Tworzy również papierowe rzeźby inspirowane książkową techniką pop-up. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, w Festiwalu Illustrative w Berlinie, Festiwalu Wanted Design w Nowym Jorku czy Landmark North w Hong Kongu. Od kilku lat Bożka prowadzi rozbudzające wyobraźnię warsztaty dla dzieci i dorosłych oparte o pracę z papierem i eksplorację rożnych jego artystycznych możliwości.
Więcej na:
www.bozka.com
https://www.facebook.com/bozka.rydlewska
http://www.instagram.com/bozka.rydlewska
Joanna Kunicka
Z wykształcenia lingwistyka oraz architekt wnętrz. Od lat interesuje się psychologią oraz sztuką. Maluje abstrakcje i temu poświęca w dużej mierze swoje życie. Interesuje ją żywo relacja między tym co uświadomione, a tym co drzemie w człowieku bez jego wiedzy.
W swoich obrazach oswaja potwory, i przepracowuje traumy. Za cel bierze sobie tworzenie sztuki mądrej emocjonalnie, nie zaś wyłącznie ekspresyjnej. Wierzy, że w takim jej rodzaju odnajdujemy prawdziwe ukojenie.
1
Szpitale
440 dzieci
Uczestnicy
18
Wolontariusze
4
Artyści
Magdalena Mazurkiewicz – Skuza
Koordynatorka Programu
Zespół wolontariacki
Joanna
Parasiewicz
Irma
Pędzikiewicz
Karolina
Karwacka-Ziemak
Paulina
Sas
Magdalena
Więckowska
Aleksandra
Zalot
Taida
Bereda-Soukkhavong
Joanna
Bzdzion
Martyna
Wojtczak
Zuzanna
Syrocka
Anna
Queinnec
Aleksandra
Jaśkiewicz
Dayana
Martayeva